I prasata umí hrát hry, do určité míry

22. únor 2021 16:00 / Tadeáš Pepř / Novinky / Diskuze (1)

Už řadu let není hraní záležitostí úzce uzavřené skupiny lidí, na které se ti ostatní dívají skrz prsty. Dnes hrají hry na počítačích, konzolích a mobilech téměř všichni, malé děti, teenageři, studenti, dospělí, senioři. Bohatí i chudí. Lidé bez rozdílu původu nebo vzdělání. A zdá se, že se k nim klidně mohou připojit i zvířata. 

Vědci z univerzity v Pensylvánii totiž zjistili, že jsou prasata schopna pochopit koncept jednoduché hry, ovládat ji rypákem skrze joystick a to i bez motivace - odměny v podobě pamlsku. Čtveřice čuníků se naučila procházet s bodem skrze jednoduché překážkové dráhy na obrazovce. V této souvislosti musela zvířata pochopit, že existuje souvislost mezi pohybem ovládacího prvku a kurzoru. Také se musela nějakým způsobem s bodem “ztotožnit” a uvědomit si jakýsi koncept hlavního “hrdiny”.

Zajímavý je ten fakt, že zvířata pokračovala ve hře i po tom, co se rozbil dávkovač krmení, který prasata odměňoval při dosažení cíle. Dle vědců byly subjekty motivovány jen vlídnými slovy a pochvalami. To dále podporuje teorie sociálního cítění prasat.

Na druhou stranu je nutné upozornit, že prasata nebyla kdovíjak schopnými hráči a některá měla se stupňující se obtížností velký problém překážky překonávat. 

Budoucnost, kdy by se ve vašem týmu ve Warzone nebo Counter-Strike objevil chrochtavý spoluhráč rozdávající headshoty je tedy zřejmě daleko. Je však vidět, že hry jako zábava překonávají veškeré hranice. A že jsou prasata skutečně inteligentní, možná inteligentnější než si v současnosti myslíme.

Zdroj: BBC

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20853654
RuThaN napsal 22. 2. 2021 v 21.03

Porad tu jeste jsou flanelovy pseudo intelektualove a Vladimiry z jazykovedneho ustavu a stari komousi co by zrusili vsechny ty internety a sezeni u pocitacu, namisto skvele televize, co hry nehrajou.. jeste to bude chvili trvat, ze tyhle zmizi.
Vachler kdysi rikal, ze jako podporu pro vegetarianstvi, ze prasata maj inteligenci 3 letyho ditete.. ja bych k tomu dodal, ze nekteri hraci, kteri ziji v neporadku, jsou i o neco chytrejsi.

Editováno: 22. 02. 2021 v 21.05

Nahlásit nevhodný obsah