„Můžeme si dovolit riskovat," říká Spencer

14. leden 2020 13:32 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (16)

Připomeňme si jednu z nejdůležitějších informací o launchi nové generace Xboxu: „Hry, které vyjdou v následujícím roce, v následujících dvou letech – všechny naše hry – budou nahoru i dolu kompatibilní skrze naší rodinu zařízení. Chceme si být jistí, že kdokoliv investuje do Xboxu v době od teď až do vydání Series X, uvidí, že investoval správně a v tomto směru jsme odhodláni nabídnout mu zajímavý obsah.“ To jsou slova Matta Bootyho, člověka z managementu Xbox Game Studios.

Předchozí odstavec lze dešifrovat různými způsoby. Ano, na konci generace se opravdu často mluví o tom, jestli je vůbec rozumné kupovat konzoli na konci jejího cyklu, na druhou stranu ten moment, kdy už ji studia přestanou podporovat, přijde dříve či později tak jako tak. Někteří tak na předchozí zprávu reagují pozitivně, jiní si klepou na čelo. Jedná se o geniální tah, nebo o čiré bláznovství?

Zpráva, že se nemusíte Xboxu One zbavovat hned na Vánoce, proletěla internetem jako šoková vlna. Stále však ve vzduchu visí jiná otázka – měl by Xbox vůbec co nabídnout? I my jsme v podcastu hovořili o tom, kolik her vlastně bude k dispozici při launchi, na Xboxu půjde zřejmě o Halo a Forzu, možná i o Hellblade. Nová studia pod hlavičkou Microsoftu ale stále ještě potřebují čas, aby vše šlapalo jako hodinky. To dnes přiznává i Phil Spencer.

Spencer magazínu Stevivor řekl, že ačkoliv je divize Microsoft Game Studios v provozu a funkční, stále ještě nabírá další a další vývojáře. „Stále máme otevřeno,“ říká. „Líbí se mi geografická rozmanitost, když se například podíváme do Asie, tam nemáme jediné first-party studio. (S našimi stávající studii) jsme už nicméně najeli z režimu akvizice do režimu produkce. Nebavíme se o tom, jaké budeme mít logo, ale jak budou vypadat naše hry,“ dodal.

Strategií Microsoftu je mít silná studia, která se neustále vyvíjí. V tomto ohledu mluvil Spencer například o dalších scénáristech, kteří by do některých týmů přinesli svěží vítr. V tomto ohledu mají týmy ještě určité mezery. Zároveň bude jejich náplní i částečně experimentovat – všechny týmy k tomu teď mají potřebné zázemí. „Studií máme dost, máme i dostatek projektů, a tak to není buď anebo. Měli bychom být schopní unést i případný risk,“ tvrdí Spencer v nedávném rozhovoru. Než ale uvidíme výsledky jejich snažení, nějaký čas to zabere. Například nejbližší hry, totiž Bleeding Edge od Ninja Theory nebo Grounded od Obsidianu, už Microsoft viděl v době, kdy studia kupoval. To, že všechny hry v prvních letech Xbox Series X budou dostupné i na Xboxu One, s tím může též souviset.

Zdroj: Stevivor

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20847380
Mitsurugi napsal 15. 1. 2020 v 22.19

Nikdykde: Já myslel, že píšeš proč je Xbox tak skvělý na staré hry ve srovnání s ostatními. Sám jsi tam zmiňoval herní PC.

Jinak defacto nehratelná fakt není, je hratelná úplně v pohodě. Maximálně modík pro widescreen ale to není zase taková nutnost aby to hru udělalo nehratelnou. Pokud teda mluvíme o jedničce, u dvojky už to je nutnost, kterou bohužel žádná konzolová verze nedokáže nahradit.

Nahlásit nevhodný obsah

20925422
Nikdykde napsal 15. 1. 2020 v 20.12

No ono je to celé takové - proč si kupovat PS5, když na něj na začátku vyjde jen pár exclusivek - dvě? Tři?

To se spíš vyplatí počkat s nákupem u PS5 a naopak jít si hned pro Xbox, protože tam od začátku mám co hrát, např. vyjde Cyberpunk a nové Watch dogs a tam hned ten výkon využiju a budu moct plynule přejít z Xka. Protože tady mi hned od startu garantujou, že jdu se svojí knihovnou i na novou verzi, za další CD Red i Ubi jsou partneři MS a je jasný, že tam bude update co nejdříve.

U SONY vlastně nevím nic. Oznámili jen nějaký Godfall, kterej ale dnes oznámil i Epic, že vyjde i u nich na PC - tak proč si kupovat PS5, když... :D :D


Mitsurugi: nebavíme se o verzi na PC, že. Kdybychom se bavili o PC verzi, napsal bych to, protože PC verze je bez modů defakto nehratelná.


h4nsasjks: s tím GT s tebou soucítím, a taky nerozumím proč to vlastně skončilo. Dnes taky jedu jen Forzu. A nepochopil jsem, co se stalo s nadějným Driveclubem....

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 15. 1. 2020 v 14.50

Ocelotr NN: Myslím si, že ti nedochází, že byznys není v tom, že prodávají konzole na tom mají 0,0 nic... Byznys je v tom, že je to uzavřená platforma a mají provize z her, služeb apod. Tzn. cílem je co největší komunita a HW je jen prostředek k tomu... Tzn. MS je jedno jestli budeš hrát na X1, XSX...

Navíc nechápu to tvý starý hry... Nemluvím tu o hrách z PS1, 2, 3... Mluvím tu zejména o hrách, které vychází ke konci cyklu předchozí generace... Kdy je komunita největší + vývojáři měli nejvíce času na vývoj a zúročení předchozích zkušeností... Velký problém při nástupu nové platformy jsem tu jasně popsal... Nejsou na to kvalitní hry... Což může brzdit prodeje dané platformy a ty zase naopak brzdí vývoj těch her (Nikdo nechce vydat moc brzo)... Tohle ti teď odpadne... Koupíš si nový XB a třeba jednu pecku co vyšla ze startu... Ředit si to pak budeš top hrami s předchozí generace, které jsi třeba ještě nehrál nebo je zkrátka máš prostě rád... Viz. třeba RDR1 na XBX udělalo celkem poprask, když se ukázalo jak výborně tam vypadá...

Když se podíváš na současnou generaci, tak se dá označovat i za generaci remasterů tzn. na současné generaci za to hráči platili i znovu, aby mohli hrát staré hry třeba jen ve vyšším rozlišení... A ty tady děláš jakože nerozumíš... Sám jsem tu psal, že jsem miloval sérii GT... GT6 vyšlo na konci cyklu PS3... Regulérní GT na PS4 nevyšlo vůbec... Kdyby tenkrát byla zpětná kompatibilita, tak jsem jim na to dost pravděpodobně skočil znovu...

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 15. 1. 2020 v 14.36

Nikdykde: Zrovna KotOR bych bez modů ani nezapnul.

Nahlásit nevhodný obsah

20925422
Nikdykde napsal 15. 1. 2020 v 14.19

"Kolik lidí si koupí nový počítač / konzoli kvůli starým hrám?"

to je demagogie, mám výkonný herní počítač i XOX a jedna z věcí co tam miluju je i hraní starých her, takovej KOTOR na XOX je lahoda (má to patch na 4k), silent hill 2 a 3 tam jede na zmáčknutí (žádný sr**** s modováním a emulací), RDR a RDR2 pěkně vedle sebe, provoz skoro nic nestojí, kvalita hraní je vysoká. Bože, jsou tam i krokovací dungeony :D

A ne, pokud by jim šlo o peníze a zisk, tak nejvíc vydělává prodeje her třetích stran, tedy aby komunita byla stabilní a kupovala.
Nový XBox si koupím co nejdřív to půjde, protože chci hrát next gen. PS5 počítám nejpozději rok na tom (protože komunita a navíc část rodiny tam hraje). A zde bude další výhoda, bude to novej XBox a X-ko a obojí plně funkční, pro dalšího hráče.

Co paradoxně už nechci je upgradovat PC, protože to jsou prostě strašný pálky.

Editováno: 15. 01. 2020 v 14.19

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 15. 1. 2020 v 14.08

h4nsasjks: Proč si má hráč s XONE koupit nový SERIES X ? Aby hrál starý hry ? Kolik lidí si koupí nový počítač / konzoli kvůli starým hrám ?

Je jedno okolo čeho se točí příspěvek, tady jde o prachy.
MICROSOFT potřebuje co nejrychleji prodat co nejvíc SERIES X MASÁM.
A zatímco dříve byly tahákem u nových konzolí exkluzivní hry s novou (lepší) grafikou, SERIES X má tahák v podobě zpětné kompatibility, která (JAK DOUFÁM VÍME) zajímá pouze HARDCORE fajnšmekry stejně jako frasmerate a 4k / full HD rozlišení ?
Rozumíte mi ? Ten jedinej tahák, co nové konzole mají, exkluzivní nové hry Microsoft umožnil hrát na staré konzoli. Já to vidim tak, že tu oddanou komunitu, co by si SERIES X koupila tímto rozhodnutím vydělil dvěma.
Půlka si ho koupí a půlka počká co předvede PS5 a zatím bude hrát nové hry na XONE.
Navíc XONE se dá koupit za pakatel kdekoliv, jsou toho plný zastavárny a bazary, takže proč nekoupit za 2500,- XONE a hrát SERIES X hry ?
Tak bych to udělal já, dokonce mi ta možnost přijde lákavá.

Editováno: 15. 01. 2020 v 14.25

Nahlásit nevhodný obsah

20925422
Nikdykde napsal 15. 1. 2020 v 14.05

h4nsasjks: +1

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 15. 1. 2020 v 13.20

Ocelotr NN: Já tam ten důvod nevidím resp. záleží, co jsi za hráče...

A těch typů je strašně moc... Hráč co nemá velkou platformu, Hráč s novým / starým PC... Hrač s PS4 / PS4 Pro... Hráč s XB1, XB1X...

Řekněme, že pointa tvého příspěvku se točí kolem hráče co má XB1 a tedy si nové MS hry zahraje i na něm... Jenže tenhle hráč má jistě velkou knihovnu her, o kterou nechce přijít a proč si je nezahrát v lepší grafice / se stabilními fps ? Naopak ho to může motivovat k tomu, si koupit hru, určenou primárně na nový XB s tím, že časem si ho koupí (Vánoce, až našetří apod.) a bude v ní pokračovat tam... Naopak ke koupi PS5 ho mají motivovat exkluzivity... Ale jaké dobré exkluzivity vychází z kraje cyklu ?? Moc jich nebývá, protože majitelů nové konzole je málo a brzké vydání by ohrozilo prodeje... Samozřejmě mohli by ho motivovat exkluzivity na PS4, ale kvůli nim si nemusí kupovat PS5 od 1. dne...

Já jako PC hráč politiku MS vítám. Kdyby došlo na to, že nebudu chtít přecházet na nový PC, tak spíše přejdu na XB, protože díky jejich politice budu mít knihovnu jejich exkluzivních titulů...

PS hráč moc motivací nemá... Nicméně dříve jsem byl velký milovník série GT a ta je teď úplně mrtvá... Všem doporučuji Forzu je to porno s auty... Pak po HW stránce je současný XBX mnohem lepší než PS4 pro... Pokud v tomto trendu MS vytrvá, tak rozhodně radši tiší kvalitnější zařízení... Politika exkluzivit se mi nelíbí a nehodlám ji podporovat, pokud není nějako rozumně obhájená (Tzn. platforma je specifická v tom a tom. Jinde by to nefungovalo)... Nevidím smysl mít doma 4 x PC (PC, XB, PC, Nintendo)... Měli by nabízet dobrý produkt jako takový, nikoli vytvářet překážky pro konkurenci...

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 15. 1. 2020 v 11.12

No Phill Spencer právě dal pádný důvod NEKOUPIT SI nový SERIES X, hrát na XONE a počkat než vyjde PS5, a pak se rozhodnout, která konzole člověku vyhovuje lépe. Na co kupovat při launchi SERIES X, zpětná kompatibilita je sice hezká, ale je to system seller ?

Editováno: 15. 01. 2020 v 12.25

Nahlásit nevhodný obsah

20925422
Nikdykde napsal 15. 1. 2020 v 09.42

Navíc už XBox One X byl nabízen i jako mezigenerační a že jeho podpora potrvá i v rámci nové generace jako jeho slabší verze. To říkali už když ho vydávali.

Nahlásit nevhodný obsah

20925422
Nikdykde napsal 15. 1. 2020 v 09.41

Co to je pořád za blbosti s tím, že nové hry bude strašně omezovat stará konzole?

RDR2 už vyšlo na základní slaboučký Xbox one, PS4 a pak na PS4pro a Xbox One X a byly to zatraceně hooodně rozdílné verze hry a neměli s tím problém. Akorát to na těch základních řadách prostě jelo fakt v malém rozlišení a bylo to skutečně low kvalita. Naopak na Xku už to byla plná nálož ve 4K.
Už v této generaci konzolí tu díky mezigenerační řadě pročka a zejména Xka vycházely hry v několika verzích a nikdo s tím zjevně problém neměl.

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 15. 1. 2020 v 09.36

h4nsasjks: +1 Vysvětlil si to velmi dobře, teď tomu rozumim, takže majitelé SERIES X budou mít možnost hrát hry z XONE ve zpětné kompatibilitě a "naoplátku" majitelé XONE budou mít možnost zahrát si ranné hry ze SERIES X. Jako plán to zní určitě výborně :). Teď vidim jedinou nejasnost a to jestli v druhém případě týká jen her od MICROSOFT GAME STUDIOS, nebo jestli i 3rd vývojářů - dejme tomu že novej ASSASIN vyjde jen na nové konzole (PS5, SERIES X), znamená to, že si ho zahrajou i majitelé XONE ? Asi jo, logicky bych řek, že jo.

Editováno: 15. 01. 2020 v 09.37

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 15. 1. 2020 v 08.23

Ocelotr NN: Je to logický důsledek zpětné kompatibility... Vem si začátek současné generace konzolí... Vesměs co vyšlo "exkluzivně", tak stálo za h... A rozhodně to nemohlo konkurovat hrám z minulé generace, prodávalo se to hlavně proto, že hráči byli hladoví po obsahu na novou platformu...

Nemyslím si, že to bude velký problém pro vývojáře... Nová generace si bude s tou aktuální velice podobné nebude to tak brutální rozdíl jako byl mezi PS3 a PS4... Bude to podobné, jen s menším výkonem... Já hraju na PC a mám aktuální komponenty, ale současné hry běží i hráčům s PC klidně 5 let starými... Tohle bude podobné, jen mnohem snazší... Pro vývojáře je to velice žádoucí, protože komunita nebude na začátku 0, ale 10ky milionů hráčů...

Je zpětná kompatibilita a zpětná kompatibilita... Představ si opět minulou generaci a mít hned ze startu k dispozici hry jako GTA V, Red Dead Redemption, Forza Motorsport 4 / Gran Turismo 6 atd. atd. Samozřejmě s lepší grafikou a fps... Všechno by bylo rázem jinak...

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 15. 1. 2020 v 08.03

Když Phill řekl "Všechny naše hry" myslel tím všechny hry na XBOX (od všech vydavatelů) nebo jen "všechny naše hry" v rámci Microsoft Game Studios ? V druhém případě to při optimistickym pohledu, vidim tak na 3 hry.

Vždy na začátku cyklu konzolí jsou některé hry dostupné jak na starou i novou konzoli, to že budou kompatibilní je novinka. Je to asi výhoda pro hráče XONE, no o to těžší to budou mít samotná studia, která hry vyrábí.

Takže MICROSOFT chce exkluzivky, chce je hned (a pracuje na nich dle všeho) a zatíží týmy úkolem, aby nové hry byly kompatibilní se starou konzolí ? Já vám nevim, jestli tohle má vůbec nějakej smysl, jako je to hezký, ale v nějakym globálnějšim byznys plánu ..... Je to asi jako zpětná kompatibilita. Pěkné, určitě, ale kolik lidí to reálně používá a jaký to má dopad na prodeje konzolí je nejasné.

Editováno: 15. 01. 2020 v 08.10

Nahlásit nevhodný obsah

16586932
Modroocko84 napsal 14. 1. 2020 v 21.46

Uz zariskovali dost...mohli na to napalit jeste led svetylka blikajici v rytmu hudby (party box) lolec

Nahlásit nevhodný obsah

20850053
Karlositoo napsal 14. 1. 2020 v 20.16

Mas Xbox? Dokonce Xbox X? Parada! Jo pockej, ty mas jen X? Tak to ja mam series X, chapes? Ten je lepsi.

Nazev noveho Xboxu zlomi vsem xboxum vaz. Hardcore hraci se v tom vyznaji ale pristi vanoce bude hoooodne lidi brecet u stromecku, ze nedostali Xbox series X ale ten stary Xbox one X.

Cim vic X tim vic adidas, tak dementni nazev mohl vzniknout jen v Americe...

Nahlásit nevhodný obsah